תהליך הייצור להגנה מפני חלודה

 
 
מידע כללי אודות קורוזיה והגנה מפניה

הקורוזיה הינה תהליך בפלדה אשר גורם להתפוררות ולהרס שלה. תהליך זה יכול להתרחש כתוצאה מגורמים כימיים, ביולוגיים ופיזיולוגיים: שינויים קיצוניים ברמות לחות, מי ים, לכלוך וזיהום אוויר, חומרי ניקוי, כלורידים וחומצות.

ישנן שיטות רבות ומגוונות להגנה על מתכות מפני קורוזיה, אולם רבים מבעלי המלאכה אינם מודעים לחשיבות הקריטית של הכנה זהירה ומדוקדקת של חלקי הפלדה לפני הטיפול בהם בשיטת הגנה זו או אחרת. טיפול מקדמי בפלדה חייב להתבצע עוד לפני תחילת תהליך הגילוון מכיוון שהגילוון ושכבות הצבע אינם נאחזים כהלכה בפינות ובדפנות חדות הנוצרות בתהליך הייצור והפרזול. כתוצאה מחיבורי פרופילים זה לזה, קידוח חורים והברזתם וכו' - והקורוזיה תופיע לראשונה במקומות אלו.
הטיפול המקדים המתבצע ביאלו הוא שיוף ועיגול הפינות והדפנות, להבטחת עובי גילוון וצבע אחיד בכל האזורים. על מנת להבטיח הצלחה של הטיפול המגן, יש לוודא טיפול מקיף וניקוי יסודי של פני השטח. אם לא הוסרו כל חלקיקי הלכלוך והאבק, אם נשארו שאריות של חומצה או מלחים על פני המתכת, אם נותרו טביעות אצבעות, או אם השטח אינו יבש לחלוטין, יכולה הקורוזיה להתפתח גם מתחת לפני השטח של מעטה ההגנה. הניקוי נעשה בעזרת ממיסי שומנים נדיפים המשאירים פני שטח נקיים ויבשים לחלוטין, תוך שמירה שלא יוותרו טביעות אצבעות כלשהן על פני השטח.
איכות המוצר של יאלו

לחץ להגדלה לחץ להגדלה

 
תהליך ההגנה מפני חלודה המתבצע בחברתנו לחלונות הפלדה, הוא הייחודי והמקצועי ביותר הקיים בתחום זה בארץ.

ישנן שתי שיטות גילוון לחלונות ודלתות פלדה, המשמשות להגנה מפני קורוזיה:
  • ציפוי אלקטרוליטי (גילוון קר).
  • ניקוי בגרגירי פלדה והתזת אבץ חם בלהבה.

ציפוי אלקטרוליטי (גילוון קר)הגילוון המקובל בארץ לפרופיל בלגי.
ניקוי הפלדה מתבצע על ידי טבילה בחומצה ושטיפה במים. תהליך כימי זה מותיר את פני שטח חלקים כשהיו. עובי ציפוי האבץ המתקבל בשיטה זו הוא כ- 5 עד 15 מיקרון בלבד. יש להתייחס לציפוי זה בעיקר כאל מערכת המנקה את הפלדה ותו לא. פני השטח החלקים מקשים על הצמדות שכבות הצבע זו לזו ולפלדה. במקרה של שריטה בנקודה כלשהי, אם לא נטפל מיידית בפני השטח, תופיע חלודה בתוך זמן קצר. כמו כן, תקופת האחריות הראויה "לגילוון" מסוג זה, היא 5-3 שנים.

ניקוי בגרגירי פלדה והתזת אבץ חם בלהבה - תהליך הגילוון המקצועי המתבצע ביאלו.
ניקוי הפלדה מתבצע ב- Iron Silicate (גרגירי פלדה), שהוא הניקוי הטוב ביותר הקיים לפלדה. ניקוי מכאני זה מוריד את כל שכבות החלודה וקשקשת הערגול מעל פני הפלדה ומותיר פני שטח נקיים לחלוטין ומחוספסים בעדינות בעובי של 40 מיקרון. על פי התקן, תוך 6 שעות מסיום הניקוי חייבים לבצע התזת אבץ חם בלהבה במכשיר ייעודי המתיך חוט אבץ טהור, מתיז אותו בלחץ אויר אל פני הפלדה וקושר אותו קתודית לפלדה. בשיטה זו מתקבלת שכבת אבץ בעובי של 100-60 מיקרון ואף יותר. פני השטח של הגילוון גם הם מחוספסים בעדינות, דבר הגורם לצבע להיאחז לחלוטין ובצורה מושלמת ביותר לפני השטח של הפרופיל לאחר הגילוון. תקופת האחריות הראויה לגילוון מסוג זה, היא 20-10 שנים בהתאם למערך הציפויים הנבחר והתנאים הסביבתיים באתר.

עלות הגלוון שלנו כ-350 ש"ח למ"ר לעומת 35 ש"ח למ"ר ב"גלוון קר". פי 10 !  בהתאם לכך גם ההבדל באיכות ההגנה מפני חלודה.


תהליך הצביעה המאפיין את יאלו שונה במורכבותו מכל תהליך צביעה לחלונות פלדה הקיים בארץ, והוא הארוך והמקיף ביותר.

למתעמקים שבמתעניינים - מומלץ לקרוא.

בראש ובראשונה, על מנת למנוע קורוזיה בעתיד אנו מקפידים על אטימת החריצים המתקבלים בתהליך הייצור בחיבורים בין הפרופילים ובין פח לפרופיל אשר אינם מקבלים גילוון. חריצים אלו נאטמים בחומרים גמישים וחזקים, כך אין מצב של מגע עם חומרים אחרים כגון מים וחמצן ואין חשש להיווצרות קורוזיה למשך זמן רב.

ביום השני לתהליך, אנו צובעים את החלונות בשכבה ראשונה של יסוד אפוקסי דו רכיבי בעל אחוז מוצקים גבוה ביותר. מטרתו העיקרית של חומר זה, מעבר לתכונתו לקשור בין הצבע העליון לאבץ, היא להוות שכבה עבה וחזקה החוסמת והמונעת מהחמצן שבאוויר לעבור דרך מערך הציפויים לפלדה.

ביום השלישי ולאחר ייבוש מוחלט, אנו מחספסים את כל פני השטח של החלונות בעדינות ומיישמים שכבה שנייה של יסוד אפוקסי לקבלת עובי של כ- 100 מיקרון. עובי הגילוון ושכבות הצבע נמדדים במד עובי צבע מכויל להבטחת עמידות המוצר.

ביום הרביעי לתהליך הצביעה ולאחר שמחספסים שוב את פני השטח, אנו מיישמים על היסוד האפוקסי צבע עליון - פוליאוריתן אקרילי דו רכיבי מתעשיית הרכב. צבע זה מיושם בעובי של 40 מיקרון  בשתי שכבות. תכונותיו של צבע זה הן עמידות גבוהה מפני קרינת UV הגורמת לדהייה ומפני גורמי שחיקה חיצוניים.

ביאלו מצבעה משוכללת ומכונת גיוון עם עשרות פיגמנטים שונים המאפשרים להגיע להתאמת צבע באין ספור גוונים, על פי דרישת הלקוח. לתיקוני צבע קלים בגוון זהה לחלוטין לצבע המקורי שנבחר לפרויקט, אנו משתמשים במכונה לדחיסת נוזל הצבע של הפרויקט למיכל אירוסול.


חלונות הפלדה אם כן, צריכים לקבל את העיצוב, התכנון והתפקוד הנכונים, כמו גם את הטיפול הנכון והמיטבי בפני פגעי הזמן והסביבה. 

 

ביאלו מעניקים אחריות להגנה מפני חלודה עד 20 שנים, בהתאם למערך הציפויים והתנאים הסביבתיים באתר.

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר