מדריך הזכוכית

 
 
השימוש הגובר והולך בתכנון מפתחים גדולים כאלמנטים עיצוביים, התורמים לתחושת המרחב של החללים הפנימיים בבית, העלה את המודעות והצורך בבחירת זיגוג מתאים ליצירת אקלים נעים ונוח יותר בתוך הבית, במיוחד באקלים חם כמו שלנו.

הזכוכית העשויה תערובת של קוורץ (חול לבן - סיליקה), נתרן פחמתי (להורדת טמפרטורת ההתכה ומניעת גיבוש), גיר (סידן פחמתי) להעלאת היציבות הכימית ואחוז מסויים של שברי זכוכית ממוחזרת - מיוצרת בארץ במפעל מתקדם לייצור זכוכית שטוחה (פיניציה אמריקה - ישראל) בשיטת הצפה (Floating). תערובת זו מותכת לטמפרטורה של 1000 מעלות בקירוב ומוזרמת כנוזל על גבי אמבט בדיל נוזלי. כמות נוזל הזכוכית המוזרם על גבי אמבט הבדיל קובע את עובי הזכוכית: 2 - 20 מ"מ. תהליך ייצור זה הינו תהליך רציף באורך של כ- 400 מ' ואינו מופסק לרגע (למעט תקלות נדירות), פני השטח של הבדיל חלקים מאוד ויוצרים משטח זכוכית חלק לחלוטין ללא צורך בליטוש.

ניתן לומר שהזכוכית היא מוצק אמורפי שקוף בעל תכונות אלסטיות. התכונה הבולטת ביותר של הזכוכית היא מעבר קרני האור דרכה. החום עובר דרך זכוכית בשני אופנים: הולכה וקרינה. הולכה היא מעבר חום דרך חומר על ידי תנודת מולקולות בחומר. קרינה היא מעבר גלים (קרני השמש) דרך חומר.
מדריך הזכוכית
   
קרן השמש הפוגעת בזכוכית עשויה שלושה מרכיבים:
  • אור אולטרה סגול (UV), המהווה 2% מקרינת השמש ואינו נראה לעין. קרינה זו בחדירתה לפנים הבית גורמת לדהיית אריגים ופגימה בחלקי פלסטיק. זכוכית שקופה רגילה מעבירה 80% מקרינה זו.
  • אור הנראה לעין (LV) המהווה 47% מקרינת השמש, אשר אותו אנו מעוניינים לשמר.
  • אור אינפרא אדום (RL) המהווה 51% מקרינת השמש, אינו נראה לעין אך גורם להיווצרות חום. באקלים האופייני לארצנו, אנו מעוניינים לחסום ולהגביל את חדירתו מבעד לזכוכית, ככל הניתן.

התאמת זכוכית לשימושים ולצרכים שונים

זכוכית טריפלקס
זו הזכוכית הסטנדרטית, המשמשת אותנו בזיגוג מפתחים. מורכבת משתי שכבות זכוכית המוצמדות על ידי שכבת PVB) Polyvinyl Butyral). חומר זה המשמש להדבקת שתי השכבות תורם רבות לחוזקה (השמשה הקדמית ברכב עשויה טריפלקס). במקרה של ניסיון שבירה הזכוכית נסדקת בלבד ולא מתנפצת לרסיסים. לכן צריך לעמול קשה בכדי לפרוץ זכוכית מסוג זה. תכונה נוספת של הטריפלקס היא ששכבת ה- PVB מסננת חלק ניכר מקרני ה-UV, ותורמת בכך לשמירה על הריהוט והריפוד הקרובים למפתחים.
עובי זכוכית הטריפלקס המקובל לשימוש במפתחים רגילים הוא 3+3 או 4+4 מ"מ, עובי ה-PVB הסטנדרטי הוא 0.38 מ"מ. הגודל המקסימאלי של לוחות זכוכית טריפלקס הוא: 2.75 / 5.10 מ'.
גוון ה-PVB בזכוכית טריפלקס יכול להיות שקוף או חלבי ובגוונים שונים של אפור, חום, כחול, אדום, צהוב, ורוד, ירוק, שקוף נקודות ועוד. את זכוכית הטריפלקס ניתן לקבל בהרכבים שונים ורבים. לקבלת פרטיות וחדירת אור בחדרי רחצה ושירותים או במקומות נוספים בבית ניתן להשתמש בזכוכיות בעלות טקסטורה בדוגמאות שונות. ניתן גם להדפיס דוגמאות גרפיות, תמונות וכו', כיד הדמיון הטובה עלינו, בהדפסה דיגיטלית בדיו קראמית בתהליך מיוחד בחום, המטביע את ההדפס לתוך הזכוכית, ולשלב את הדוגמא הגרפית בזכוכית טריפלקס.


זכוכית בידודית
זכוכית המורכבת משתי דפנות זכוכית אשר בניהן מרווח המאפשר בידוד תרמי משופר, הזכוכיות מחוברות על ידי מסגרת היקפית המכילה חומר סופח לחות למניעת היווצרות אדים בין הדפנות. תכונות הבידוד של מרווח האויר/גז הקיים בין דפנות הזכוכית, משפרות את מקדם ההולכה של הזכוכית בצורה משמעותית. ככל שהמרווח גדול יותר - כך גם הבידוד התרמי. חברתנו ממליצה במקרים הנדרשים זכוכית בידודית - טריפלקס או מחוסמת עם מרווח אויר של עד 12 מ"מ !, לקבלת מקדם הולכה נמוך במיוחד מבחינה תרמית.  ניתן גם לשלב הרכבים שונים של זכוכיות עם ציפויים מסוג Low-E ואחרים.


זכוכית מחוסמת
זכוכית העוברת תהליך חימום בטמפרטורה של 700 מעלות וקירור מהיר מאד באויר. תהליך זה גורם להכנסת מאמצים בזכוכית ומשפר את גמישותה וחוזקה פי 3 - 5 מזכוכית רגילה. במקרה שבירה, הזכוכית מתנפצת לרסיסים קטנים ולא מסוכנים כמו שברי זכוכית רגילה. הזכוכית מתאימה על פי התקן בעיקר למוסדות ולמבני ציבור, ופחות שימושית לצרכים ביתיים, אלא אם משלבים אותה בזכוכית בידודית במקום טריפלקס.


זכוכית משוריינת
במקרים בהם יש צורך מיגוני משופר, אנו משלבים זכוכיות בהרכבים מיוחדים ברמת מיגון Class-2 או Class-3. לשם השוואה - רמת המיגון של סורג היא Class-1 הנמוכה ביותר.

היתרון במיגון משופר בבתים פרטיים - שמירה על חזית שקופה ונקייה המעמידה בספק את הצורך בתריסים כמוצר מיגון.


זכוכיות מיוחדות
ב"יאלו" משלבים במפתחים גם זכוכיות ממוגנות ירי, ממוגנות פריצה, מודפסות בהדפסה קרמית בתנור, ויטראז'ים, מותזות חול או חומצה ועוד זכוכיות רבות אחרות לשימושים שונים. ניתן ליצור אין ספור ואריאציות של זכוכיות שונות לקבלת האפיון המתאים לשימוש הנקודתי הנדרש.


זכוכית Anti-Sun
כאמור, שכבת ה- PVB בזכוכית טריפלקס יכול להיות בעל גוון צבעוני כהה. שימוש בגוונים כהים תורם להפחתת הבוהק של השמש החזקה המוחזר מבתים סמוכים לנו ותורם מעט לתחושת פרטיות באור יום. זכוכית אנטי סאן אינה תורמת רבות לבידוד תרמי על אף שהיא מפחיתה את כמות קרני השמש העוברות דרכה, מאידך היא גורמת לחדירת פחות אור בגלל גוון הזכוכית הכהה.


זכוכית Low-E
זכוכית רפלקטיבית בעלת ציפוי מתכתי המפחית את קרני האור האינפרא אדום (RL) של השמש הגורם לחום בכ- 50% וכמעט אינו מפחית את האור הנראה לעין (LV). לזכוכית גוון מעט יותר כהה מאשר זכוכית רגילה (מרגישים בהבדל רק אם מתקינים זכוכית רגילה בסמוך). זכוכית זו היא בעלת מקדם פליטה נמוך. משמעות הדבר היא שכאשר הטמפרטורה בחוץ נמוכה מאשר בפנים, אנרגיית החום מוחזרת מהזכוכית אל תוך הבית, וכך נשמר החום בפנים. ואילו בקיץ, כאשר הטמפרטורה בתוך הבית נמוכה מזו שבחוץ, מוחזרות קרני השמש מהזכוכית החוצה ולא אל פנים הבית, וכך הבית שומר על טמפרטורה נמוכה מזו שבחוץ. הגודל המקסימאלי של לוחות אלו הוא 3.21 / 2.55 מ'.


זכוכית UltraClear™ - Low Iron Glass
זכוכית זו מיוצרת ב"פיניציה" על ידי החלפת חומר הגלם הבסיסי בחול מיובא עם אחוז ברזל נמוך ביותר, המעניק לזכוכית מראה שקוף ונקי בהשוואה לזכוכית רגילה אשר יש לה גוון מעט ירקרק, במיוחד כאשר מסתכלים מהצד. זכוכית זו נקייה יותר מזכוכית ExtraClear אשר מיוצרת בשלב הביניים תוך כדי החלפת חומר הגלם בתהליך הייצור.

השימוש בזכוכית זו מעניק מראה נקי ושקוף כמעט לחלוטין למתבונן מבעד לזכוכית.


בידוד אקוסטי
אקוסטיקה היא גורם חשוב שיש להתחשב בו בעת בחירת הזיגוג, מכיוון שהבידוד האקוסטי תלוי בגמישות החומר ובעובי המסה שלו. אך חשוב לדעת, שפרט למקרים מיוחדים, הבידוד האקוסטי של המפתחים תלוי בראש ובראשונה בסגירה ההרמטית שלהם. מכיוון שבפרופילי הפלדה שלנו יש גומי EPDM גמיש בשני מישורי החלון, הפנימי והחיצוני, והכנף סגורה בחוזקה כלפי המשקוף, החלון מבודד אקוסטי ברמה טובה מאד ואין צורך להשקיע משאבים מיוחדים נוספים בכך. למקרים מיוחדים וחריגים בלבד מוקדשת פסקה בהמשך.

המשתנה העיקרי המשמש למדידת יכולת הבידוד האקוסטי של הזכוכית הוא הפסד העברת גלי קול (STL), משתנה זה נמדד בדציבלים (Db). מקובל לחשוב ששימוש בעובי שונה בהרכב הטריפלקס כמו 3+4 מ"מ או 4+5 מ"מ תורם לבידוד אקוסטי משופר בהרבה, בגלל הפרש המסה בחומר הגורם לשבירת גלי הקול. אך שימוש בעובי PVB גדול יותר כמו 0.76 מ"מ או 1.52 מ"מ משפר את הבידוד האקוסטי ויותר מכך, (כחומר גמיש הבולע את גלי הקול) תורם רבות לחוזקה של הזכוכית. לבידוד אקוסטי משופר עוד יותר, ניתן להשתמש ב- PVB אקוסטי בעובי של 0.76 מ"מ, כחומר גמיש יותר מ- PVB 0.76 הרגיל, הוא משפר את הבידוד האקוסטי ב- 3Db (כ- 50% הפחתה ברעש).

לסיכום:  בכדי להימנע מעלויות גבוהות מדי של זיגוג, ניתן לקבל ייעוץ הבוחן עלות מול תועלת של התכונות המתקבלות מהזיגוג בהתאמה לדרישות ומאפייני הפרויקט, לקבלת המפרט המתאים ביותר ללקוח.

 
גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר